ba drobnoustroje wraz z krwiobiegiem mogą przedostać się do nerek, trzustki, czy chociażby serca. Konsekwencje nierzadko bywają poważne. No, bo kto by pomyślał, że za kłębuszkowe zapalenie nerek, zaburzenia w produkcji insuliny czy chorobę serca odpowiedzialny jest zepsuty ząb?
A przecież wystarczy raz na pół roku odwiedzić gabinet stomatologiczny. Dentysta jest w stanie wykryć próchnicę w jej najwcześniejszym stadium, gdy jest ona jeszcze niedostrzegalna gołym okiem. Leczenie drobnych ubytków jest szybkie, praktycznie bezbolesne i dużo tańsze, niż w sytuacji, gdy choroba sięgnie zaawansowanego stadium.
Ale nawet wtedy, gdy ząb jest już bezpowrotnie zniszczony, na ratunek przychodzi endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Dzisiejsza endodoncja, uzbrojona w silny mikroskop, jest w stanie uratować ząb, który jeszcze do niedawna nadawałby się tyko do ekstrakcji. Warto podkreślić, że nowoczesna stomatologia jest przyjazna pacjentowi i w wielu wypadkach dokonuje cudu, jednakże pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie podejmie się leczenie. W trosce o piękny uśmiech i zdrowie całego organizmu już dziś umów się na wizytę!
Ten dział medycyny zajmuje się nie
Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez różnych dziedzin medycyny a w tym bez stomatologii. Stomatologia zajmuje się leczeniem zębów, przyzębie, jak i tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Ten dział medycyny zajmuje się nie tylko patologiami związanymi z naszym uzębieniem, lecz także tym, jak nasz układ zębowy funkcjonuje. Gdy funkcjonuje niewłaściwie, to dentysta może dać skierowanie do ortodonty, który zbada pacjenta i da skierowanie na zakup odpowiedniego dla pacjenta aparatu na zęby, w celu wyprostowania zgryzu, czy wyrównania zębów, które nierówno rosną. Nierzadko stomatolog zajmuje się również protetyką, czyli uzupełnianiem braków w uzębieniu. Stomatolodzy, to również lekarze zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem tkanek okołowierzchołkowych. Taki dział stomatologii nosi nazwę endodoncja. W tym przypadku podstawą leczenia zębów jest tak zwane leczenie kanałowe. Dziś w leczeniu kanałowym wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, jak na przykład mikroskopy operacyjne.
Czym jest endodoncja?
Endodoncja jest tzw. leczeniem kanałowym. Wyczyszczeniem z kanałów korzeniowych zęba wszelkich zanieczyszczeń. Zwykle jest on uznawany za bardzo nieprzyjemny i długi. Jak jednak jest naprawdę? Co jest mitem, a co faktem?
Owszem, jest to leczenie skomplikowane, z czym wiąże się też ryzyko wielu niepowodzeń. Stąd wszelkie mity na ten temat. Chyba największy z nich dotyczy bólu - dzięki szerokiej gamie znieczuleń, którymi działa stomatologia, pacjent może siedzieć w fotelu spokojnie. Druga kwestia narosła po publikacji filmu na ten temat. Otóż - czy leczenie kanałowe jest kancerogenne - to mit. Endodoncja nie ma nic wspólnego z nowotworem.
Faktem natomiast jest, że ząb po takim leczeniu jest zębem martwym (był nim już wcześniej) oraz, że po wszystkim jest bardziej kruchy - ząb jest martwy, więc nie ulega procesom odżywczym.
Nie więc co się przejmować, kiedy za drzwiami czeka na nas dentysta, każdy przechodził takie leczenie zapewne kilka razy w swoim życiu. Dzięki rozwojowi informacji, może być ono przyjemniejsze, ponieważ odchodzi dużo strachu, który może przyczynić się do odczuć bólowych.